free web hosting | free hosting | Web Hosting | Free Website Submission | shopping cart | php hosting
Results

Find as many of the results from the 2002 competitions here. If you have any which you think should be added to the page please feel free to e-mail them to me.




World Championships, Glasgow - August 10th 2002
Junior
1st: Ryan Ferry - Aughintober
2nd: Laura J Lawson - Howard Mem.
3rd: Laura McComb - Frank Rainey Mem.
4th: Karl Love - Monkstown Mossley
5th: Elizabeth Sloane - Quinn Mem.

Juvenile
1st: Jennifer Elvin - Letterkenny & Dist.
2nd: Danielle Sharvin - Leapoughs
3rd: Teresa McMechan - Annsborough
4th: Ian Scott - Cullybackey
5th: Victoria Singer - Castlerock

Senior
1st: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery
2nd: Paula Braiden - Ballycoan
3rd: Brian Wilson - Syerla
4th: Ian Young - Ravara
5th: Campbell Gillies - Rothsey

North West Championships, Portrush - August 3rd 2002
Novice Juvenile
1st : Jason Morrison - Tullylagan
2nd: Simon Kerr - Cullenfad
3rd: Linzi Hamilton - Killeen
4th: David Gordon - Letterkenny & Dist.
5th: Kirsty Harron - Altnaveigh Mem.

Junior
1st: Ryan Ferry - Aughintober
2nd: Laura McComb - Frank Rainey Mem.
3rd: Elizabeth Sloane - Quinn Mem.
4th: Laura J Lawson - Howard Mem
5th: Janet Smith - Finvoy

Juvenile
1st: Ian Scott - Cullybackey
2nd: Jennifer Elvin - Letterkeny & Dist.
3rd: Danielle Sharvin - Leapoughs
4th: Wedny Ferry - Aughintober
5th: Alicia Dickson - Bro. Matt Boyd

Senior
1st: Ian Young - Ravara
2nd: Kathy Megarry - Upper Crossgare
3rd: Paula Braiden - Ballycoan
4th: David Brownlee - Derryclavin
5th: Brian Wilson - Syerla

British Championships, Ayr - July 27th 2002
Junior
1st: Laura J Lawson - Howard Mem
2nd: Ryan Ferry - Aughintober
3rd: Elizabeth Sloane - Quinn Mem.
4th: Donna Gillespie - Leapoughs
5th: Gail Gordon - Banbridge

Juvenile
1st: Danielle Sharvin - Leapoughs
2nd: Teresa McMechan - Annsborough
3rd: Jennifer Elvin - Letterkenny & Dist.
4th: Alicia Dickson - Bro. Matt Boyd
5th: Barry Purcell - Corpus Christi

Senior
1st: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery
2nd: Kathy Megarry - Upper Crossgare
3rd: Ian Young - Ravara
4th: John Noble - Boghall & Bathgate
5th: Paula Braiden - Ballycoan

North - Down Championships, Bangor - July 20th 2002
Novice Juvenile
1st : Simon Kerr - Cullenfad
2nd: Jason Morrison - Tullylagan
3rd: Samantha Gordon - Banbridge
4th: Linzi Hamilton - Killeen
5th: Kirsty Harron - Altnaveigh Mem.
Junior
1st: Donna Gillespie - Leapoughs
2nd: Ryan Ferry - Aughintober
3rd: Laura McComb - Frank Rainey Mem.
4th: Joanne Wilson - Sgt Walker Mem.
5th: Laura J Lawson - Howard Mem
Juvenile
1st: Victoria Singer - Castlerock
2nd: Wendy Ferry - Aughintober
3rd: Ian Scott - Culleybackey
4th: Danielle Sharvin - Leapoughs
5th: Barry Purcell - Corpus Christi
Senior
1st: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery
2nd: Paula Braiden - Ballycoan
3rd: Brian Wilson - Syerla
4th: Ian Young - Ravara
5th: Kathy Megarry - Upper Crossgare

All - Ireland Championships, Kilkenny - July 6th 2002
Novice Juvenile
1st: Jason Morrison - Tullylagan
2nd: Simon Kerr - Cullenfad
3rd: Kirsty Harron - Altnaveigh Mem.
4th: Linzi Hamilton - Killeen
5th: Caroline Clydesdale - Marlacoo
Junior
1st: Ryan Ferry - Aughintober
2nd: Elizabeth Sloane - Quinn Mem.
3rd: Laura McComb - Frank Rainey Mem.
4th: Laura J Lawson - Howard Mem.
5th: Donna Gillespie - Leapoughs
Juvenile
1st: Jennifer Elvin - Letterkenny & Dist.
2nd: Wendy Ferry - Aughintober
3rd: Jayne Hassin - Tullylagan
4th: Danielle Sharvin - Leapoughs
5th: Diane Kerr - Cullenfad
Senior
1st: Ian Young - Ravara
2nd: Paula Braiden - Ballycoan
3rd: Brian Wilson - Syerla
4th: Kathy Megarry - Upper Crossgare
5th: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery

Moira - June 29th 2002
Novice
1st: Jason Morrison - Tullylagan
2nd: Simon Kerr - Cullenfad
3rd: Kar Love - Monkstown Mossley
4th: Samantha Gordon - Banbridge
5th: Linzi Hamilton - Killeen
Junior
1st: Donna Gillespie - Leapoughs
2nd: Ryan Ferry - Aughintober
3rd: Laura J Lawson - Howard Mem.
4th: Laura McComb - Frank Rainey Mem.
5th: Emma Chamber - Ballydonaghy
Juvenile
1st: Rachel Corr - St. Marys, Derrytrasna
2nd: Danielle Sharvin - Leapoughs
3rd: Victoria Singer - Castlerock
4th: Ian Scott - Culleybackey
5th: Alicia Dickson - Bro. Matt Boyd
Senior
1st: Ian Young - Ravara
2nd: Kathy Megarry - Upper Crossgare
3rd: Paula Braiden - Ballycoan
4th: Brian Wilson - Syerla
5th: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery

European Championships, Belfast - June 22nd 2002
Junior
1st: Ryan Ferry - Aughintober
2nd: Elizabeth Sloane - Quinn Mem.
3rd: Laura J Lawson - Howard Mem.
4th: Donna Gillespie - Leapoughs
5th: Emma Chambers - Ballydonaghy
Juvenile:
1st: Jennifer Elvin - Letterkenny & Dist.
2nd: Wendy Ferry - Aughintober
3rd: Ian Scott - Culleybackey
4th: Danielle Sharvin - Leapoughs
5th: Teresa McMechan - Annsborough
Senior:
1st: Ian Young - Ravara
2nd: John Noble - Boghall & Bathgate
3rd: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery
4th: Brian Wilson - Syerla
5th: William Jordan - Dumbarton

Co. Down Championships, Banbridge - June 15th 2002
Novice
1st: Jason Morrison - Tullylagan
2nd: Samantha Gordon - Banbridge
3rd: Simon Kerr - Cullenfad
4th: Karl Love - Monkstown Mossley
5th: Linzi Hamilton - Killeen
Junior:
1st: Laura J Lawson - Howard Mem.
2nd: Ryan Ferry - Aughintober
3rd: Elizabeth Sloane - Quinn Mem.
4th: Donna Gillespie - Leapoughs
5th: Laura McComb - Frank Rainey Mem.
Juvenile:
1st: Teresa McMechan - Annsborough
2nd: Jennifer Elvin - Letterkenny & Dist.
3rd: Wendy Ferry - Aughintober
4th: Danielle Sharvin - Leapoughs
5th: Rachel Corr - St. Marys, Derrytrasna
Senior:
1st: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery
2nd: Brian Wilson - Syerla
3rd: Kathy Megarry - Upper Crossgare
4th: Lisa Spence - Rockmacraney Mem.
5th: Paula Braiden - Ballycoan

Mid-Ulster Championships, Cookstown - June 8th 2002
Novice
1st: Jason Morrison - Tullylagan
2nd: Simon Kerr - Cullenfad
3rd: Linzi Hamilton - Killeen
4th: Kirsty Harron - Altnaveigh Mem.
5th: Samantha Gordon - Banbridge
Junior 1st: Ryan Ferry - Aughintober
2nd: Laura McComb - Frank Rainey Mem.
3rd: Laura J Lawson - Howard Mem.
4th: Elizabeth Sloane - Quinn Mem.
5th: Donna Gillespie - Leapoughs
Juvenile:
1st: Jennifer Elvin - Letterkenny & Dist.
2nd: Teresa McMechan - Annsborough
3rd: Danielle Sharvin - Leapoughs
4th: Ian Scott - Culleybackey
5th: Wendy Ferry - Aughintober
Senior
1st: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery
2nd: David Brownlee - Derryclavin
3rd: Brian Wilson - Syerla
4th: Kathy Megarry - Upper Crossgare
5th: Ian Young -Ravara

Co. Antrim Championships, Ahoghill - June 1st 2002
Novice
1st: Simon Kerr - Cullenfad
2nd: Karl Love - Monkstown Mossley
3rd: Jason Morrison - Tullylagan
4th: Kirsty Harron - Altnaveigh Mem.
5th: Samanatha Gordon - Banbridge
6th: Johnathan McKee - RSPBA
Junior
1st: Elizabeth Sloane - Quinn Mem.
2nd: Ryan Ferry - Aughintober
3rd: Laura J Lawson -Howard Mem.
4th: Emma Anthony - Mountfield
5th = : Donna Gillespie - Leapoughs & Laura McComb - Frank Rainey Mem.
Juvenile:
1st: Danielle Sharvin - Leapoughs
2nd: Jennifer Elvin - Letterkenny & Dist.
3rd: Paul Spence - Hollymount
4th: Jayne Hassin - Tullylagan
5th: Rachel Corr - St Marys Derrytrasna
6th: Victoria Singer - Castlerock

Senior
1st: Brain Wilson - Syerla
2nd: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery
3rd: Kathy Megarry - Upper Crossgare
4th: Paula Braiden - Ballycoan
5th: Andrea McKeown - Battlehill


Co. Fermanagh Championships, Enniskillen - May 25th 2002
Novice
1st: Jason Morrison - Tullylagan
2nd: Simon Kerr - Cullenfad
3rd: Samantha Gordon -Banbridge
4th: Linzi Hamilton - Killeen
5th: Kirsty Harron - Altnaveigh Mem.
Junior
1st: Ryan Ferry - Aughintober
2nd: Laura J Lawson - Howard Mem.
3rd: Donna Gillespie - Leapoughs
4th: Elizabeth Sloane - Quinn Mem.
5th: Emma Chambers - Ballydonaghy
Juvenile
1st: Ian Scott - Culleybackey
2nd: Rachel Corr - St Marys Derrytrasna
3rd: Danielle Sharvin - Leapoughs
4th: Jayne Hassin - Tullylagan
5th: Teresa McMechan - Annsborough
Senior
1st: Brian Wilson - Syerla
2nd: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery
3rd: Kathy Megarry - Upper Crossgare
4th: Paula Braiden - Ballycoan
5th: Lisa Spence - Rockmacraney Mem.

Scottish Championships, Dumbarton - May 18th 2002
Junior
1st: Ryan Ferry - Aughintober
2nd: Laura J Lawson - Howard Mem.
3rd: Elizabeth Sloane - Quinn Mem
4th: Samantha Gordon - Banbridge
5th: Gail Gordon - Banbridge
Juvenile 1st: Jennifer Elvin - Letterkenny & Dist.
2nd: Alan Morton - Boghall & Bathgate
3rd: Victoria Singer - Castlerock
4th: June Gillies - Rothsey & Dist.
5th: Barry Purcell - Corpus Christi
Senior
1st: Ian Young - Ravara
2nd: Alastair Patterson - Field Marshall Montgomery
3rd: John Noble - Boghall & Bathgate
4th: Brian Wilson - Syerla
5th: D. McDonald - Dingwall RBL